6 pomysłów jak kreatywnie spędzić czas z dziećmi.

W tym roku wiosna nas nie rozpieszcza ładną pogodą. Chciałoby się zapalić grilla i wypuścić na ogród dzieci, znudzone siedzeniem w domu. Jednak za oknem plucha, więc musimy zorganizować czas dzieciom, by nie przesiedziały całego dnia, wpatrując się w ekrany telewizorów czy telefonów. Mamy dla Was kilka pomysłów:

 

1. Masa solna

Zabawa na pół dnia. Nie tylko dla dzieci, bo i dorosłemu sprawi frajdę lepienie figurek z masy solnej. Podpytując dzieci, co lepią i dlaczego, możemy poznać ich sposób postrzegania świata. Obowiązkowo później zrobić konkurs na najśmieszniejszą lub najbrzydszą figurkę.

 

Przepis na masę solną:

1 szklanka mąki,

1 szklanka soli,

0,5 szklanki wody,

 

Mąkę i sól dokładnie mieszamy w wysokiej misce. Stopniowo dolewamy wody i mieszamy do uzyskania gładkiego ciasta. Wystarczą foremki i można zasiąść do wspólnej zabawy.

 

2. Domek

Chyba każdy z nas, jako dziecko budował bazę, namiot lub po prostu dom z koców, prześcieradeł i poduszek. Gdy się jeszcze połączy z kilkoma garnkami i łyżkami z kuchni, gwarantowany obiad „na niby” oraz czas na wypicie ciepłej kawy. Później zawsze można zrobić zawody w sprzątaniu po zabawie.

 

3. Taniec pokazywaniec

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, więc „taniec pokazywaniec” jest idealną zabawą by rozruszać się i wesoło spędzić czas. Kaczuszki królują nie tylko na weselach, ale również w domach, przeważnie puszczane z playlist. Oto kilka pomysłów na rozruszanie towarzystwa – popularne „Baby Shark”, „głowa, ramiona”, „koła autobusu kręcą się”, „a ram sam, sam, sam” i wiele innych.

 

4. Pieczenie ciastek

Dzieci uwielbiają słodycze, domowe ciastka są idealną alternatywą dla czekolady. A najwspanialszą zabawą jest ich zrobienie samodzielnie, więc tej przyjemności nie odmawiajmy dzieciom. Zamiast ciastek można przygotować babeczki, które też dzieci uwielbiają.

 

5. Piasek kinetyczny

Jest to elastyczna masa przypominająca piasek. Zabawa zapewnia dzieciom rozwój manualny, kształtuje wyobraźnię oraz pobudza kreatywność. Plus jest taki, że bardzo łatwo i szybko można piasek uprzątnąć, wystarczy włączyć odkurzacz. Dodatkowym atutem jest to, że można go zrobić samemu w domu, wystarczą dwie rzeczy – mąka i olej.

 

Przepis na piasek kinetyczny:

8 szklanek mąki,

2 szklanki oleju,

 

Wymieszać dokładnie mąkę z olejem. Wystarczą foremki lub pojemniczki i można zasiąść do wspólnej zabawy.

 

6. Klocki konstrukcyjne

Na rynku jest bardzo duży wybór klocków konstrukcyjnych, dostosowanych do wieku. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Warto mieć choć jeden taki zestaw w domu, by zapewnić swoim pociechom zajmującą rozrywkę, a z drugiej rozwinąć ich zmysł twórczy oraz pobudzić umysł do kreatywnej pracy. 

Joanna Godek-Kowalska