Karnawał w Ameryce

Carnaval de Barranquilla, Kolumbia

Kolumbia to kraj kawy, szmaragdów, rumu i trzeciego co do wielkości karnawału na świecie. Karnawał w Barranquilli został w 2008 roku wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Odbywająca się w rodzinnym mieście znanej z list przebojów Shakiry, impreza rozpoczyna się już w październiku, kiedy mieszkańcy wybierają królową karnawału i dają jej czas na przygotowanie się do lutowej fiesty. Podczas styczniowych, sobotnich prób tańca, muzyki i paradowania, wybierany jest Król Momo – prześmiewcza postać starca z laską błazna i maską, która przywędrowała do Ameryki Południowej wraz z hiszpańskimi kolonizatorami, a która wywodzi się z mitologii rzymskiej i greckiej. Karnawał to cztery dni parad, muzyki i tańczenia salsy. W tym roku przypada między 25 a 28 lutego.

 

Rio de Janeiro, Brazylia

Najbardziej znany i największy karnawał na świecie. Jego początki sięgają czasów kolonialnych. Początkowo ta rozrywka zwana Entrudo była wielką bitwą na wodę. Ponieważ wiele osób traciło nad sobą kontrolę, ostatecznie została zakazana. W połowie XIX wieku szewc Jose Nogueira de Azevedo, w karnawałowy poniedziałek szedł ulicą grając na instrumentach perkusyjnych witając każdego, kto do niego dołączył. Tak narodziła się Ze Pereira - karnawałowa parada.

W 1855 roku miała miejsce pierwsza parada arystokratów, kiedy to 80 członków klasy wyższej wraz z cesarzem przemaszerowało w kostiumach i maskach przez miasto do rytmu muzyki. Inni uczestnicy zaczęli w następnych latach nosić kostiumy i występować zgodnie z postaciami, które odgrywali. Część pozostałych uczestników ubiera wielkie maski z papier-mache. 

Następną tradycją było zapoczątkowane w 1907 roku Corso, czyli przejazd pojazdów przez miasto, które były obrzucane confetti przez widzów. Z tego ewoluowała parada muzyków. Kolejny nieodłączny składnik karnawału – samba, która jest tańcem zrodzonym w Rio. Formę muzycznie nadały jej bębenki i klaśnięcia dłoni. Karnawał w Rio to wielki konkurs tańca, ale również czas dobrej zabawy. Tegoroczny festiwal przypada na dni 24-28 lutego.

 

Mardi Gras, USA

Mardi Gras (tłusty wtorek) to dzień poprzedzający środę popielcową, ale przede wszystkim, to mający swoją genezę na początku XVIII wieku festyn, który wraz z francuskimi kolonizatorami przywędrował z Paryża do największego miasta w stanie Luizjana. Parady nowoorleańskiego karnawału organizują krewes – przedstawiciele poszczególnych dzielnic miasta. Gapiom z platform rzucane są drobiazgi. Ważnym elementem tej fiesty jest aromatyczna kuchnia kreolska, którą z przyjemnością zajadają się uczestnicy. Kulinarnym gwoździem programu jest królewskie ciasto pokryte lukrem w kolorach fioletu (symbolizującego sprawiedliwość), zieleni (symbol wiary) i złota (władzy), wewnątrz wypieku znajduje się figurka, której znalazca według tradycji powinien zorganizować przyjęcie. Mardi Gras 2017 trwa do 28 lutego.

Żródło fotografii: pixabay.com