Karnawał w Europie

Carnevale di Venezia, Włochy

Prawdopodobnie każdy na świecie słyszał o karnawale w Wenecji, jest to symbol miasta tuż obok gondolierów. Początek karnawału datuje się na XI wiek. W XVIII wieku tradycja ta zamarła, by wrócić w 1979 roku. Tradycyjnie karnawał zaczynał się uroczystymi balami, które z placu Świętego Marka rozlewały się na całe miasto. Jeśli planujesz odwiedzić Wenecję w czasie karnawału, powinieneś mieć maskę i przebranie. Nie ma znaczenia wygląd tych rekwizytów, ważniejsza jest chęć spędzenia dobrego czasu w Wenecji. Zabawa trwa do 28 lutego.   

 

 

Le carnival de Binche, Belgia  

Jeden z najstarszych festiwali ulicznych Europy. Znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Korzeniami sięga średniowiecza, a odbywa się w belgijskim miasteczku Binche oddalonym o około 60 km od Brukseli. Każdego roku, w czasie trzech dni poprzedzających Wielki Post, ta licząca około 30 tysięcy mieszkańców miejscowość, gości turystów paradą klaunów i harlequinów. Postaci tańczą do tradycyjnej muzyki. Mieszkańcy są dumni ze świętowania i zachowania tradycyjnych kostiumów, muzyki i tańca. Przygotowania zaczynają się na sześć tygodni przed imprezą, udziałem w balach, szyciem kostiumów, ćwiczeniem tańca i muzyki. Kulminacja karnawału ma miejsce we wtorek przed Środą Popielcową. Paradujący mieszkańcy w nakryciach głowy ze strusich piór, woskowych maskach i historycznych strojach, tańczą pod gołym niebem, które rozbłyska wieczorem różnokolorowymi sztucznymi ogniami. Binche ugości turystów do 28 lutego. 

 

 

Carnaval de Cadiz, Hiszpania 

W XVI wieku jedno z głównych miast portowych Hiszpanii, Kadyks skopiował tradycję karnawałową z Wenecji – miasta z którym miał ożywione stosunki handlowe. Kadyks stał się domem najważniejszej karnawałowej imprezy Hiszpanii. Wiele grup i stowarzyszeń wraz z władzami miasta przygotowują się przez cały rok do wydarzenia, które trwa co najmniej dziesięć dni. Lokalni artyści wyśpiewują prześmiewcze piosenki, ale również prowadzą swoiste uliczne pojedynki. Hiszpańskojęzyczni turyści mogą liczyć na dobrą zabawę od 23 lutego do 15 marca.

Żródło fotografii: pixabay.com