Mama ma czas — czyli jak być zorganizowaną?

Jak być zorganizowaną mamą – chyba każda z nas zadaje sobie to pytanie. Jako kobiety mamy wiele ról — matki, żony, kucharki, sprzątaczki, pracownicy, przyjaciółki. Gdy dziecko przychodzi na świat, okazuje się, że doba jest za krótka. Często nie mamy chwili, by w ciągu dnia wypić ciepłą kawę, a co dopiero wygospodarować godzinkę dla siebie. A więc jak sobie pomóc w organizacji czasu?


➡ Notuj — rób listy rzeczy ważnych, zakupów i planów na dany tydzień. Nadawaj ważnym wydarzeniom priorytet. Wtedy masz pewność, że o niczym nie zapomnisz. Takie plany dają też motywację do działania i poczucie panowania nad własnym życiem.


➡ Stwórz swoją codzienną rutynę. Przy dzieciach ważne jest przyzwyczajenie do rytmu dnia. Dlatego zapisz powtarzane zadania, które ułatwią ci organizację nie tylko domu, ale też i czasu z dziećmi.


➡ Wyznacz sobie w ciągu dnia, choć godzinę relaksu. Wiem, że jest to trudne, ale wierz mi - twoje samopoczucie, też jest ważne. Szczęśliwa mama to i szczęśliwe dziecko. Pamiętaj, że dzieci odczuwają twoje zmęczenie i nastroje.


➡ Nie bój się poprosić o pomoc w codziennych obowiązkach. Twoja połówka też powinna się włączyć w sprzątanie, czy gotowanie. Nawet małe dzieci powinny wiedzieć, że po skończonej zabawie zbieramy zabawki. Przyznam się szczerze, mojej dwuletniej córki nie musiałam tego uczyć, bo starszy syn po skończonej zabawie, nakłaniał ją do pomocy. I tak przy sobotnim sprzątaniu syn odkurza, a córka czyści wszystko ściereczką. Choć później i tak poprawiam ścieranie kurzy, to bardzo jestem szczęśliwa, że sami się garną do pomocy.


➡ Przestań odkładać na jutro, bo to skutkuje nagromadzeniem się zadań, za które ciężko się później zabrać. Pamiętaj, gdy coś nie zajmie ci więcej niż 5 minut – zrób to od razu! Większe zadania jak wiosenne porządki w szafach, dziel na etapy, a praca będzie przyjemniejsza.


➡ Łącz zadania – to jest moje ulubione. Nietrudno jest połączyć to, co lubisz z tym, co musisz. Jest to dla mnie duża oszczędność czasu. Przy trójce małych dzieci, pewnie nie przeczytałabym żadnej książki ani nie oglądnęła serialu, bo nie miałabym na to czasu. Jednak prasując — oglądam telewizję, a składając pranie — włączam audiobooka. Za to ćwiczenia wzmacniające kręgosłup robię, gdy piosenki dla dzieci lecą w tle. One mają frajdę, bo z mamą ćwiczą lub tańczą, a ja jestem pewna, że dzieci mają wystarczająco ruchu w ciągu dnia.


➡ Nie staraj się być doskonała. Daj sobie prawo do gorszego dnia, popełniania błędów, czy do zmęczenia po całonocnym płaczu. Świat się nie zawali, jeśli cały dzień odpuścisz sobie obowiązki, by spędzić czas z dzieckiem. Chwile spędzone z dziećmi są przecież ważniejsze niż czysta kuchnia.


Pamiętajmy również w tym zabieganym dniu, tygodniu czy miesiącu o wdzięczność. Bądźmy wdzięczni Bogu za to, co mamy, a każdego dnia będziemy doceniać własne życie. Mam nadzieję, że którejś z Was te rady, chociaż odrobinę pomogą.

Joanna Godek-Kowalska