Oscary 2017

Źródło: Kadr z filmu La La Land

 

Wczoraj rozpoczął się oscarowy wyścig. Na tegorocznej 89. ceremonii rozdania Oscarów Akademia Filmowa przyzna statuetki w 24 kategoriach. Bez względu na ostateczny wynik, do historii przejdzie film La La Land (reż. Damien Chazelle), który zdobył aż 14 nominacji! Rekordową, bo 20. nominację aktorską zdobyła Meryl Streep za Boską Florence. W tym roku Polacy niestety nie mają szans na zdobycie kolejnej statuetki, Powidoki Andrzeja Wajdy nie znalazły się wśród filmów nominowanych w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Po 8 nominacji zdobyły filmy Nowy Początek (reż. Jacques Villeneuve) oraz Moonlight (reż. Barry Jankins). Zaraz za nimi, z 6 nominacjami znajdują się Manchester by the Sea (reż. Kenneth Lonergan) i Przełęcz ocalonych (reż. Mel Gibson). Pozostałe filmy nominowane w kategorii Najlepszy Film to Aż do piekła (reż. David Mackenzie), Fences (reż. Denzel Washington), Lion. Droga do domu (reż. Garth Davis) i Ukryte działania (reż. Theodore Melfi). Po zeszłorocznej kampanii pod hasłem Oscars so white, dzisiaj oglądamy jej pierwsze, pozytywne efekty. O tytuł najlepszego filmu starają się dzieła czarnych reżyserów (Moonlight, Fences, Ukryte działania). Również nominacje aktorskie otrzymali niebiali aktorzy: Naomie Harris, Ruth Negga, Viola Davis i Octavia Spencer, a wśród mężczyzn Denzel Washington, Mahershala Ali i Dev Patel.

Między 13 a 21 lutego członkowie Akademii będą oglądać nominowane filmy, żeby uroczyście wręczyć statuetki 26 lutego w Teatrze Dolby w Hollywood. W polskich kinach możemy już zobaczyć La La Land, Lion. Droga do domu, Manchester by the Sea, Moonlight oraz Nowy Początek. Zachęcamy, aby wybrać się do kina i wytypować swojego zwycięzcę!