Prima Aprilis, uważaj, bo się pomylisz!

Pierwszego kwietnia co roku obchodzimy Prima Aprilis (z łac. Prima dies Aprilis, czyli pierwszy dzień kwietnia). Tego dnia wszyscy możemy się wykazać naszą pomysłowością i poczuciem humoru. Robimy sobie nawzajem psikusy i żarty, wprowadzamy znajomych w błąd.

Początki Prima Aprilis sięgają XVI w. Jednak pochodzenie tego święta nie jest do końca jasne. Jedni uważają, że może on wywodzić się od rzymskich Cerialii, obchodzonych na cześć bogini Ceres, która została oszukana podczas poszukiwania swojej córki, oraz Veneralii, w czasie których przebierano się i opowiadano kawały. Inni twierdzą, że święto wywodzi się z Francji, z czasów, kiedy został ustanowiony kalendarz. W związku ze zmianami Nowy Rok przypadł na pierwszego stycznia, a nie, jak dotychczas, pierwszego kwietnia. Nie wszyscy jednak wierzyli w tę zmianę, dlatego zaczęto robić im kawały i nazywać kwietniowymi głupcami. Wielu chrześcijan z kolei wiąże ten dzień z Judaszem Iskariotą, który miał się urodzić właśnie pierwszego kwietnia. Dlatego też Prima Aprilis kojarzono z nieprawdą i obłudą.

Współcześnie żarty na Prima Aprilis robione są na całym świecie. Jednak często różni się nazwą, a czasami także datą. Jesteście ciekawi, jak to wygląda w innych krajach?

W krajach anglojęzycznych, takich jak Wielka Brytania, Australia, czy RPA święto funkcjonuje pod nazwą April Fools’ Day lub All Fools’ Day, czyli Dzień Głupców. Jednak żarty w tych krajach robione są tylko do południa.

We Francji Prima Aprilis nazywany jest Jour du poisson d'avril, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza dzień kwietniowej ryby. Nazwa tego święta wzięła się z faktu, że Francuzi przyczepiali sobie w ramach żartów śnięte ryby na plecach, dziś zamienione zostały na papierowe.

W Hiszpanii to niezwykłe święto obchodzone jest 28 grudnia pod nazwą el Día de los Santos Inocentes, czyli Dzień Świętych Niewiniątek. Podobnie jak na całym świecie, wszyscy robią sobie wtedy psikusy. Trzeba więc uważać na tak zwanych życzliwych, którzy chętnie się pośmieją ze swojego żartu.

Prima Aprilis w Niemczech nazywane jest Aprilscherz, czyli po prostu kwietniowy żart.

W Portugalii znany jest jako Dia da mentira (Dzień kłamstwa), w Szkocji Hunt the gowk Day (polowanie na głupca). Na Litwie pierwszy kwietnia nosi nazwę Melagio diena (Dzień kłamcy) natomiast w Rosji День смеха (Dzień Śmiechu).

 

Pierwszy kwietnia obchodzimy jako bardzo radosny i zabawny dzień, w którym celowo próbujemy wprowadzić inne osoby w błąd. Zatem pora wymyślić parę humorystycznych figli, które możemy zrobić swoim znajomym oraz rodzinie. Sami również nie obrażajmy się, lecz przyjmujmy żarty pogodnie i z uśmiechem na ustach. Pamiętajcie Prima Aprilis, uważaj, bo się pomylisz!

Żródło fotografii: pixabay.com