Tajlandia – Ląd Wolności

Tajlandia, a właściwie Królestwo Tajlandii, to państwo w południowo-wschodniej Azji. Na pewno nieraz słyszeliście o tym barwnym i egzotycznym kraju, ale dzisiaj przedstawimy kilka ciekawostek, które Was zaskoczą.

Dawniej Tajlandia nosiła nazwę Syjam, zmieniło się to dopiero 11 maja 1949 roku. Stamtąd też, jak wskazuje nazwa, pochodzą koty syjamskie.

Pełna nazwa stolicy Tajlandii – Bangkoku brzmi: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Jest to najdłuższa nazwa miasta na ziemi.

Słowo Tajlandia po tajsku znaczy Ląd Wolności. Określenie to w odniesieniu do tego państwa jest jak najbardziej uzasadnione jako, że jest to jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej, który nigdy nie został skolonizowany przez kraje europejskie.

W Bangkoku jest wybudowanych ponad 50 drapaczy chmur (budynków o wysokości ponad 150 metrów). Najwyższy z nich to Mahanakhon mający prawie 315 metrów wysokości, znajduje się w nim 77 pięter.

Do Tajlandii przynależy ponad 1400 wysp rozproszonych po rozległym Morzu Andamańskim i Zatoce Tajlandzkiej. Największą z nich jest wyspa Phuket rozciągająca się na 540 kilometrów kwadratowych. Z resztą kraju łączy ją most mający zaledwie 650 metrów długości.

W Tajlandii żyje aż dziesięć procent wszystkich gatunków zwierząt. Spotkamy tam 285 gatunków ssaków i aż 925 gatunków ptaków, czyli aż o 300 gatunków więcej niż w całej Europie!

Według kalendarza buddyjskiego, którym posługują się Tajlandczycy, lata liczone są od śmierci Buddy i jest teraz 2560 rok. Współcześnie używany jest tam również dobrze nam znany kalendarz gregoriański. Choć oficjalnie w Tajlandii Nowy Rok jest obchodzony 1 stycznia, większość mieszkańców tego kraju świętuje go w kwietniu.

Tajlandia jest największym eksporterem orchidei na świecie. Ponad 1500 gatunków tej rośliny rośnie dziko w tajskich lasach.

Tajlandia jako jedno z niewielu państw posiada dwa hymny narodowe. Jeden dla rodziny królewskiej i jeden dla zwykłych obywateli kraju.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Tajlandii i jej mieszkańcach? Zobacz, jak niesiona jest im Dobra Nowina i bądź świadkiem niesamowitych cudów! Oglądaj premierę odcinka Global Ventures już w piątek o 22:45 na antenie TBN Polska!

Źródło fotografii: https://pixabay.com/pl/users/IoanaMaria/ (autor: IoanaMaria)

Zobacz również

Ewangelia bez granic! Jak być rękami i nogami Jezusa dla świata spragnionego Bożej miłości? – Nick Vujicic

Ewangelia bez granic! Jak być rękami i nogami Jezusa dla świata spragnionego Bożej miłości? – Nick Vujicic