To już dziś! Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej!

Wiosna jest uważana za najlepszą porę roku. Pojawiają się pierwsze promienie słońca, dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze. Cały świat budzi się do życia, na drzewach pojawiają się pierwsze pąki, listki i kwiaty, ptaki wracają z ciepłych krajów. Pierwszy dzień wiosny od dawna jest odbierany za cudowny i ekscytujący. Jest on symbolem końca mroźnej zimy, ustępującej miejsca przepięknej wiośnie, która niesie ze sobą nadzieję, nowe pomysły, plany.

 

Początek astronomicznej wiosny ma miejsce wówczas, gdy słońce na równiku świeci pod kątem 90 stopni, co wypada w tym roku dzień przed wiosną kalendarzową, czyli 20 marca.

Oznacza to, że od tego dnia noc będzie coraz krótsza, a dni zaczną się wydłużać. Wiosna kalendarzowa w odróżnieniu od astronomicznej, tak jak we wszystkich pory roku zawsze wypada tego samego dnia. Zdarza się, że astronomiczna i kalendarzowa wiosna zaczynają się w tym samym czasie. Jednakże najbliższa taka sytuacja wypada dopiero 21 marca 2102 roku!

 

Początek wiosny oznacza też zmianę czasu z zimowego na letni. W tym roku przypada ona w nocy z 25 na 26 marca z godziny 2:00 na 3:00. Niestety oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej, ale za to nasz dzień będzie dłuższy!

Żródło fotografii: pixabay.com