Tuzin ciekawostek o barwnej Gwatemali

Gwatemala to państwo położone w Ameryce Środkowej, posiada dostęp do Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. W tym artykule przedstawimy kilka ciekawostek, o których zapewne nie mieliście pojęcia, dotyczących tego niewielkiego państwa.

 

Nazwa Gwatemala oznacza w dialekcie Majów – Toletków Kraina Drzew. Co ciekawe, niektórzy uważają, że nazwa pochodzi od słowa Guhatezmalh, które oznacza góra, która wymiotuje wodą.

 

Walutą obowiązującą w Gwatemali jest quetzal. Jej nazwa pochodzi od narodowego ptaka Gwatemali – Kwezala Herbowego. W starożytnej kulturze Majów pióra z ogona właśnie tego ptaka były używane jako waluta.

 

Gwatemala poza ptakiem narodowym posiada także drzewo narodowe – drzewo kapokowe, jest to jedno z największych drzew w tropikalnej Ameryce. W przeszłości było ono czczone przez Majów, którzy uważali je za drzewo życia.

 

Kolejnym ważnym symbolem Gwatemali jest Biała Orchidea, uważana za kwiat narodowy. Istnieje legenda, że jest ona piękną indiańską dziewczyną zamienioną w kwiat.

 

Gwatemala ma także narodowy instrument! Jest nim marimba, wykonana z drzewa cedru lub cyprysu. Gwatemalski kompozytor Raul Albizi Anleu udoskonalił marimbę tworząc sześć mniejszych połączonych ze sobą instrumentów. Twór ten został nazwany guatemarimbą.

 

Jezioro Atitlán znajdujące się na terenie Gwatemali jest najgłębszym jeziorem w Ameryce Środkowej. Jego maksymalna głębokość wynosi 340 metrów. Jest ono uważane za najpiękniejsze jezioro na świecie, dzięki czemu jest jednym z głównych punktów turystycznych w Gwatemali.

 

Jedno z najważniejszych miast cywilizacji Majów – obecnie Park Narodowy Tikal, jako pierwsze na świecie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zarówno jako dziedzictwo kulturowe i dziedzictwo przyrodnicze. Można tu odnaleźć aż sześć piramid schodkowych, między innymi Świątynię Długiego Węża, która sięga 65 metrów.

 

Gwatemala jest najbardziej sejsmicznym państwem w Ameryce Środkowej. Na jej terenie znajduje się prawie 40 wulkanów! Niektóre z nich są wciąż aktywne, jednak większość stanowi tylko ciekawą atrakcję turystyczną.

 

Najbardziej popularnym środkiem komunikacji w Gwatemali są tak zwane Chicken busy, czyli przemalowane i ozdobione amerykańskie autobusy szkolne.

 

Początki przemysłu kawowego w Gwatemali sięgają już połowy XIX wieku i przemysł ten nadal się rozwija. Obecnie Gwatemala jest jednym z wiodących producentów kawy na świecie.

 

Czekolada pochodzi z Gwatemali! Używana była w kulturze Majów już w VI w naszej ery.
W związku z tym, iż nie znano jeszcze wtedy cukru dodawano do czekolady różne przyprawy, aby poprawić jej smak. Najbardziej popularna była czekolada z ostrą papryką.

 

Gwatemala słynie również z niezwykle kolorowych cmentarzy! Nagrobki na cmentarzach
w Gwatemali są pomalowane na bardzo żywe i różnorodne kolory. Malowanie pomników na ulubiony kolor zmarłego jest sposobem na jego uhonorowanie i upamiętnienie.

 

Chcecie się dowiedzieć więcej o Gwatemali, jej mieszkańcach i zobaczyć, jak niesiona jest im Dobra Nowina? Zapraszamy do oglądania Global Ventures już w czwartek o 20:00!

 

Żródło fotografii: pixabay.com