Wierzący żyją dłużej

Zaskakujące wnioski naukowców pokazują, że osoby wierzące, modlące się i chodzące do kościoła żyją dłużej i są zdrowsze! Wskazują na to trwające osiem lat badania zdrowia kobiet wykonane w Stanach Zjednoczonych.

Eksperyment opublikowany w renomowanym czasopiśmie „Psychology and Health” został sfinansowany przez amerykański rząd. W programie wzięło udział ponad 90 tysięcy kobiet między 50 a 80 roku życia. Rezultaty wieloletnich badań wprawiły w zdumienie samych badaczy, którzy mówią, że ciężko będzie stworzyć prosty przepis na długie życie na ich podstawie. Rezultaty projektu jednoznacznie pokazują, że osoby regularnie biorące udział w praktykach religijnych żyją dłużej, a wśród osób deklarujących udział w życiu kościoła więcej niż raz w tygodniu, prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci zmniejsza się aż o 20 procent!

Prowadzący prace badawcze dr Eliezer Schnall, psycholog z Yeshiva University mówi, że czynniki socjologiczne nie tłumaczą istniejącej różnicy między współczynnikiem zgonów osób wierzących i praktykujących, a osób które nie chodzą do kościoła. Może to wynikać z poczucia bezpieczeństwa i wsparcia, które daje ludziom przynależność do grupy społecznej. Efektem tego jest bardziej optymistyczne patrzenie na świat, co pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Jak komentuje dr Eliezer Schnall, jest w tym coś, czego nie są w stanie do końca pojąć.

Źródło fotografii: Pixabay