Wiosenne porządki od czego zacząć?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Choć pogoda nas nie rozpieszcza, to już zaczynamy myśleć nad wiosennymi porządkami. O umyciu okien na święta, czy przygotowaniu ogródka pod warzywa. Przejście z okresu zimowego na wiosenny sprzyja również, by nie tylko rzeczy w szafach odświeżyć, ale też uporządkować trochę nasze otoczenie i nas samych.


Od czego zacząć wiosenne porządki? Tak naprawdę od nas samych. Powinniśmy zadbać o nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.


→ Codzienne półgodzinne spacery powinny być naszym nawykiem, a przy niskiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej w pracy mogą być wybawieniem od zwyrodnień. Ruch na świeżym powietrzu nastraja nas na cały dzień, dotleniając cały organizm, wspomagając metabolizm, pracę serca oraz mózgu. Warto też zadbać o swoją dietę, by była bogata w witaminy i minerały, tak potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli dbamy o nasze ciało, również niwelujemy stres.


→ Warto też przyjrzeć się swojemu otoczeniu, w jakim spędzamy większość dnia. Pamiętajmy bałagan w naszej przestrzeni, odzwierciedla chaos w głowie, więc dbajmy o to, by wszystko trafiało na swoje wyznaczone miejsce. Porządek na miejscu pracy nie tylko jest pożądany, ale i potrzebny, by nie pogubić się w natłoku zadań i nie przegapić spraw priorytetowych.


→ Przyglądnij się ludziom, z którymi przebywasz. Niektórzy przelewają swoje złe emocje na ciebie, obwiniając cię za ich sytuacje życiowe i psują twoje pozytywne nastawienie. Postaw granice, by ich problemy nie wpływały na twój pogląd świata i ludzi.


→ Pozbądź się negatywnych myśli ze swojej głowy. Tak, zdarzają się straszne rzeczy, które mogą dotknąć i nas, ale myślenie w koło "a co gdyby mnie to nie spotkało..." nie wnosi nic do naszego życia, tylko psuje nam dzień. W negatywnych chwilach zawsze staraj się szukać pozytywnej strony, a świat wyda ci się piękniejszy.


→ Zatrzymaj się i doceń każdą chwilę, każdego dobrego człowieka na swojej drodze. Świat wokół pędzi nieubłaganie, a my wraz z nim zapominając, co w życiu jest najważniejsze. Warto być wdzięcznym za każdą drobną rzecz jak poranne promyki słońca, uśmiech dziecka, przespana noc lub dzień bez obdartego kolana.


Pozbądź się rzeczy, które konsekwentnie zatruwają ci spokój w życiu, a poczujesz się wolny i szczęśliwy. Uśmiechnij się i ciesz się życiem, bo masz tylko jedno!


Joanna Godek-Kowalska